Czy organ powinien żądać od wnioskodawczyni przedłożenia ugody sądowej, na mocy której zasądzono alimenty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W marcu 2019 r. z innej gminy wpłynęły do organu właściwego wnioski o zasiłek rodzinny i 500+ (złożone w grudniu 2018 r.) przekazane według właściwości w związku ze zmianą miejsca zamieszkania klientki. Klientka jest panną i w dniu złożenia wniosku nie miała zasądzonych alimentów na dziecko, w związku z tym tamtejszy organ wezwał klientkę do dostarczenia w ciągu 3 miesięcy tytułu wykonawczego potwierdzającego zasądzenie alimentów na rzecz tego dziecka (termin mijał 02.04.2019 r.). Klientka poinformowała, że odbyła się ugoda sądowa, od której ojciec dziecka złożył zażalenie (zażalenie dołączyła do akt sprawy). W dniu 30.04.2019 r. (tj. po upływie terminu do dostarczenia dokumentu wymaganego w wezwaniu) klientka dostarczyła postanowienie potwierdzające, że Sąd Okręgowy oddalił zażalenie ojca dziecka. Klientka oprócz ww. postanowienia nie dostarczyła tej ugody, w związku z tym Organ wezwał ją do jej dostarczenia w ciągu 14 dni.

Czy organ powinien żądać od klientki w ciągu 14 dni ugody, która zasądza alimenty na dziecko, czy wystarczyłoby postanowienie Sądu dostarczone przez klientkę 30.04.2019 r., z którego wynika, że zostało oddalone zażalenie ojca dziecka, gdzie w uzasadnieniu Sąd wskazuje, że ugodą jest ustalony obowiązek alimentacyjny w wysokości 700 zł, nie jest wskazane na jakie dziecko, tylko tyle, że ugoda uwzględnia zakres usprawiedliwionych potrzeb małoletniej powódki?

W postanowieniu nie ma informacji, od kiedy są zasądzone alimenty.

Jak rozumieć przepis art. 19 ust. 3 ustawy o świadczeniach wychowawczych i art. 24a ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, gdzie jest mowa, że: "w przypadku, gdy przyczyną niedostarczenia wymaganego dokumentu przez osobę składająca wniosek jest brak wydania dokumentu przez właściwą instytucję w ustawowo określonym w odrębnych przepisach terminie, świadczenie wychowawcze przysługuje począwszy od miesiąca, w którym wniosek został złożony"?

Czy ma on zastosowanie w powyższej sprawie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX