Czy organ powinien wydać decyzję o zmianie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a jej treścią powinno być wskazanie elementów, które ulegają zmianie w stosunku do tych określonych w decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 18 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W 2016 r. wydano decyzję ostateczną (po zasięgnięciu opinii organów współpracujących) stwierdzającą brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Nie udało się jednak rozstrzygnąć przetargów. W znacznym stopniu zmieniono zakres inwestycji i ponownie wystąpiono o wydanie decyzji środowiskowej w sierpniu 2020 r. zachowując jednak pierwotną nazwę. Istnieje zatem decyzja dla inwestycji o tej samej nazwie, ale innym zakresie.

Czy organ powinien wydać decyzję o zmianie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a jej treścią powinno być wskazanie elementów, które ulegają zmianie w stosunku do tych określonych w decyzji środowiskowej (zarówno w zakresie warunków decyzji, jak i charakterystyki przedsięwzięcia stanowiącej załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) poprzez wznowienie postępowania na podstawie art. 145 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) - dalej k.p.a.?

Nie ma tu zastosowania art. 72 ust. 2 pkt 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2020 r. poz. 283) - dalej u.o.o.ś. Artykuł 88 u.o.o.ś. mówi zaś o ponownej ocenie oddziaływania na środowisko.

Czy w opisanej sytuacji (nierozstrzygnięcie przetargów, upływ czasu i odstąpienie od realizacji w poprzednim zakresie i chęć realizacji zamierzenia "nowego" na tym samym terenie, w innym zakresie, innymi warunkami, ale o tej samej nazwie) możliwe jest, na wniosek strony lub z urzędu, stwierdzenie w drodze decyzji wygaśnięcia decyzji ostatecznej ze względu na jej bezprzedmiotowość (odstąpienie od realizacji we wcześniejszym zakresie) zgodnie z dyspozycją art. 162 § 1 pkt 1 k.p.a. lub może uchylenie decyzji zgodnie z art. 155 k.p.a. w związku z art. 87 u.o.o.ś. za zgodą strony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX