Czy organ powinien wydać decyzję o bezprzedmiotowości postępowania w związku z faktem, iż strona w okresie wszczęcia postępowania jest objęta prawem do ubezpieczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 maja 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 3 czerwca 2019 r.

PYTANIE

Zapytanie dotyczy postępowania w sprawie art. 54 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Strona została objęta decyzją na podstawie w/w przepisu ubezpieczeniem na okres 90 dni (do 2 czerwca 2019 r.). W dniu 30 kwietnia 2019 r. złożyła wniosek o "przedłużenie ubezpieczenia zdrowotnego" - w domyśle jest to nowy wniosek.

Jak w takiej sytuacji powinien postąpić organ wobec kategorycznego brzmienia art. 54 ust. 7 pkt 1, który stwierdza, że prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji, o której mowa w ust. 1, przysługuje przez okres 90 dni od dnia określonego w decyzji, którym jest dzień złożenia wniosku.

1) Czy organ może wydać decyzję na podstawie w/w wniosku potwierdzając prawo do ubezpieczenie na okres od dnia 03 czerwiec 2019 r. (co wydaje się niezgodnie z wyżej przytoczonym artykułem, gdyż wg niego prawo to może ewentualnie przysługiwać od dnia 30 kwietnia 2019 r.)?

2) Czy organ powinien wydać decyzję o bezprzedmiotowości postępowania w związku z faktem, iż strona w okresie wszczęcia postępowania jest objęta prawem do ubezpieczenia?

Ewentualnie zobligować stronę do złożenia nowego wniosku w dniu 03 czerwca 2019 r. i dopiero na podstawie tego wniosku wydać decyzję.

3) Jak postępować w sytuacji, kiedy np. strona złoży wniosek w dniu 30 kwietnia 2019 r., z treści którego wnosi o objęcie ubezpieczeniem od dnia 15 maja 2019 r.?

Czy świetle w/w przepisu strona winna uzyskać decyzje umarzające postępowanie, czy może istnieje możliwość wykorzystania jakiegoś przepisu k.p.a. (np. zawieszenie postępowania) w celu wydania jednej decyzji potwierdzającej prawo do objęcia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX