Czy organ powinien wszcząć postępowanie w sprawie legalizacji urządzenia wodnego mimo, iż wcześniej do organu wpłynęła informacja dotycząca jego nielegalnego wykonania i postępowanie w tym zakresie nie jest zakończone?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 listopada 2019 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 10 października 2019 r.

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek z żądaniem wszczęcia postępowania w przedmiocie nałożenia obowiązku likwidacji nielegalnie wykonanego urządzenia wodnego (zarurowania odcinka rowu). Wniosek nie zawierał dostatecznych danych do wszczęcia przedmiotowego postępowania. Wobec powyższego organ ustalił u właściwego starosty aktualny numer działki i obecnego właściciela nieruchomości, a także przeprowadził oględziny w terenie. Następnie wystosował pismo do aktualnego właściciela nieruchomości, z zapytaniem czy posiada pozwolenie wodnoprawne na wykonanie przedmiotowego urządzenia wodnego. Zobowiązany, po upływie terminu wskazanego w piśmie poinformował, że zamierza złożyć wniosek o legalizację wykonanego urządzenia wodnego. Następnie zobowiązany złożył wniosek o legalizację przedmiotowego urządzenia wodnego.

Jak powinien postąpić w tej sytuacji organ?

Czy powinien wszcząć postępowanie w przedmiocie nałożenia obowiązku likwidacji nielegalnie wykonanego urządzenia wodnego (art. 190 ust. 13 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268) – dalej pr.wod.), czy wszcząć postępowanie w sprawie legalizacji wykonanego urządzenia wodnego (art. 190 ust. 1 pr.wod.) mimo, iż wcześniej do organu wpłynęła informacja dotycząca jego nielegalnego wykonania i postępowanie w tym zakresie nie jest zakończone?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX