Czy organ powinien udzielić pozwolenia wodnoprawnego w oparciu o stare mapy, które obowiązywały w momencie złożenia wniosku?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 16 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do organu wpłynął wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na lokalizowanie nowych obiektów budowlanych (stacja bazowa telefonii komórkowej) na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią na podstawie art. 390 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod. W dniu złożenia wniosku obszar, na którym zaplanowano budowę stacji bazowej faktycznie znajdował się na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią (obszar, na którym zagrożenie jest średnie i wynosi 1%), co potwierdzały obowiązujące wówczas mapy zagrożenia powodziowego udostępnione w ramach Hydroportalu. W dniu 22.10.2020 r. (po wpłynięciu do organu ww. wniosku) opublikowano II edycję map zagrożenia powodziowego (tym samym mapy I-szej edycji stały się nieaktualne). Według nowych map zagrożenia powodziowego opisana działka, na której ma być zlokalizowana stacja bazowa, nie znajduje się już na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią.

Jak powinien postąpić organ?

Czy postępowanie powinno zostać umorzone jako bezprzedmiotowe?

Czy też organ powinien udzielić pozwolenia wodnoprawnego w oparciu o stare mapy, które obowiązywały w momencie złożenia wniosku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX