Czy organ podatkowy może umorzyć zaległość w podatku od nieruchomości od budynku noclegowni prowadzonej przez Fundację, jeśli właścicielem nieruchomości jest Kościół Zielonoświątkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 30 kwietnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest Kościół zielonoświątkowy. W lokalu, który jest własnością Kościoła prowadzona jest noclegownia. Grunty oraz budynki noclegowni są opodatkowane. W styczniu 2018 r. Pastor Kościoła Zielonoświątkowego zawarł umowę nieodpłatnego przekazania lokalu (w której prowadzona jest noclegownia) Fundacji na działalność statutową "Prowadzenie Noclegowni i działalność charytatywną" nieodpłatnie. W roku 2019 r. Kościół Zielonoświątkowy jako właściciel lokalu, w którym prowadzona jest noclegownia, zwrócił się do Burmistrza o umorzenie zaległości podatku od nieruchomości za 2018 r. i odroczenie terminu płatności podatku za rok 2019. Wniosek został napisany przez Kościół Zielonoświątkowy, który jest podatnikiem, natomiast dokumenty przedstawione do wniosku czyli CIT-8 oraz sprawozdanie finansowe są Fundacji, która prowadzi noclegownie. Do wniosku dołączono także umowę nieodpłatnego przekazania lokalu spisaną pomiędzy Kościołem Zielonoświątkowym a Fundacją. Przekazującym lokal jest Pastor a przyjmującym lokal Fundacja, której prezesem jest Pastor. Do wniosku dołączono także oświadczenie, że kościół nie prowadzi działalności zarobkowej i jest zwolniony z rozliczania się.

Czy na podstawie przedstawionych dokumentów Gmina może udzielić umorzenia podatku podatnikowi czyli Kościołowi Zielonoświątkowemu mimo tego, że lokal w którym prowadzona jest noclegownia, jest własnością Kościoła, ale prowadzi ją Fundacja i dokumenty dołączone do wniosku są dokumentami Fundacji (Prezesem Fundacji jest Pastor)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX