Czy organ może zezwolić na wyłączenie 0,05 ha gruntu z produkcji rolnej, jeżeli całkowita powierzchnia działki wynosi 0,09 ha?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2016 r.

PYTANIE

W obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego teren przeznaczony jest pod budownictwo jednorodzinne, powierzchnia danej działki w klasie RII przekracza 0,05 ha i wynosi 0,09 ha. Według ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. wyłączenie gruntu do 0,05 ha podlega zwolnieniu z opłaty. Wnioskodawca występuje o wyłączenie 0,05 ha (pozostałe 0,04 ha powinno pozostać nadal gruntem rolnym), przedkłada projekt zagospodarowania i niezbędne dokumenty.

Czy organ może żądać wyłączenia z produkcji rolnej całej powierzchni działki?

Według procedury prowadzonej przez Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego po zakończeniu inwestycji następuje zmiana klasyfikacji gruntu rolnego na danej nieruchomości poprzez wprowadzenie np. zamiast dotychczasowej klasy RII, gruntu oznaczonego symbolem B. Bardzo często efektem końcowym wskazanego postępowania jest przeklasyfikowanie całej działki na grunt B, niebędącym powierzchniowo tożsamym z powierzchnią ujętą w decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej. Występując o wyłączenie gruntu inwestor zwykle nie przekracza żądania wyłączenia gruntu o powierzchni 0,0500 ha.

Jak w opisanej sytuacji powinien postąpić organ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX