Czy organ może wydać świadectwo legalności pozyskania drewna w przypadku, gdy prokuratura nie postawiła zarzutu kradzieży drewna właścicielowi lasu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Las niestanowiący własności Skarbu Państwa o powierzchni 40 ha należy do 90 współwłaścicieli i nie stanowi formalnej wspólnoty leśnej zarządzanej przez zarząd. Pomiędzy współwłaścicielami działki leśnej ustalone zostały nieprawne umowne granice (pasy). Przedmiotowy las objęty jest aktualnym UPUL. Jeden z umownie oznaczonych fragmentów lasu należy do rodzeństwa, które odziedziczyło go w ostatnim czasie po rodzicach. Rodzeństwo zgłosiło do nadleśnictwa wycięcie 18 drzew i zwróciło się o legalizację wskazanego przedsięwzięcia. Nadleśnictwo pełniące nadzór nad lasem w imieniu starosty zalegalizowało wycięcie 18 drzew i wydało świadectwo legalności pozyskania drewna. Prawdopodobnie osoba, która uzyskała ww. świadectwo wycięła więcej drzew niż zalegalizował nadleśniczy. Większość drzew nie została do dnia dzisiejszego wywieziona z lasu. Rodzeństwo zgłosiło sprawę na policję. Policja po zbadaniu sprawy umorzyła postępowanie z powodu niewykrycia sprawcy. Po umorzeniu postępowania przez Policję podmiot wystąpił do nadleśnictwa o zalegalizowanie pozostałych wyciętych drzew i umożliwienie ich wywiezienia z lasu.

Jakie kroki powinien podjąć nadleśniczy działający w imieniu starosty? Czy możne zalegalizować pozyskanie drzew i wydać świadectwo legalności pozyskania drewna?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX