Czy organ może wydać pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzeń wodnych, jeżeli właściciel zlikwidował wyloty, za pomocą których odprowadzał do rowu wody opadowe i roztopowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 6 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynęła informacja, że właściciel działki prywatnej, przy której usytuowany jest ziemny rów melioracyjny, wykonał w skarpie rowu bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego 6 wylotów, za pomocą których odprowadza do rowu wody opadowe i roztopowe z połaci dachu swojego domu. Starosta wezwał właściciela nieruchomości do złożenia wyjaśnień, wskazując, że jeżeli nie złoży wniosku o legalizację wylotów zostanie wszczęte postępowanie w sprawie ich likwidacji. Właściciel nieruchomości oświadczył, że wykonał wyloty bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego i w celu ich prawnego usankcjonowania w terminie około 6 miesięcy złoży wniosek o ich legalizację. Po kilku tygodniach właściciel nieruchomości złożył w starostwie pismo, że z uwagi na brak możliwości finansowych zalegalizowania wylotów dokonał ich likwidacji i zaczął odprowadzać wody z dachu na teren swojej działki. Jednocześnie złożył wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych.

Czy istnieje prawna możliwość wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych, które zostały wcześniej wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego, a następnie według wyjaśnień właściciela nieruchomości zlikwidowane?

Jeżeli nie, to jak w opisanej sytuacji powinien postąpić organ?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX