Czy organ może wydać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków kolektorem deszczowym do środowiska, jeżeli MPZP nie przewiduje innego odbiornika wód opadowych niż kanalizacja miejska w drodze powiatowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 12 października 2016 r.

PYTANIE

Gmina wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków - wód opadowych - z planowanego do przebudowy odcinka drogi gminnej publicznej poprzez istniejący kolektor deszczowy gminny (położony poza drogą) z wylotem do rowu melioracji wodnych szczegółowych na terenie osób fizycznych. Po analizie zagospodarowania przestrzennego ustalono, że droga objęta jest MPZP. W uchwale tej wskazuje się ustalenia ogólne dla tej drogi w zakresie sieci kanalizacji deszczowej, tj. "ustala się budowę fi 400 do 200 mm o długości L w liniach rozgraniczenia drogi z odprowadzeniem wód deszczowych do istniejącej sieci deszczowej zlokalizowanej w drodze powiatowej". Tym samym uchwała nie przewiduje innego odbiornika wód opadowych niż kanalizacja miejska w drodze powiatowej.

Czy zaplanowane przez gminę odwodnienie drogi gminnej z odprowadzeniem do rowu stanowi niezgodność z zapisami MPZP?

W planie nie ma wprost zakazu odprowadzenia ścieków do środowiska. Poza tym wody opadowe po przebudowie wskazanej części drogi gminnej, tj. utwardzeniu nawierzchni i ujęciu wód w system kanalizacyjny stanowić będą ścieki.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX