Czy organ może wszcząć i prowadzić postępowanie w sprawie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych w stosunku do obiektów, które nie podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kopytowska Maria
Odpowiedzi udzielono: 16 marca 2020 r.

PYTANIE

Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej może wszcząć i prowadzić postępowanie w sprawie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych na podstawie art. 9 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud. w stosunku do obiektów budowlanych, które nie podlegają obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia budowy np. budowa zjazdu z drogi gminnej?

Powyższa wątpliwość wynika z treści zapisu art. 9 ust. 3 pr. bud. stanowiącego wniosek do ministra, o którym mowa w ust. 2, w sprawie upoważnienia do udzielenia zgody na odstępstwo organ administracji architektoniczno-budowlanej składa przed wydaniem decyzji o pozwolenie na budowę. Na postanowienie udzielające bądź odmowy udzielenia zgody na odstępstwo wydane na podstawie art. 123 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2020 r. poz. 256) – dalej k.p.a. W związku z art. 9 ust. 2 pr. bud. nie służy zażalenie. Zgodnie z art. 142 k.p.a. strona może zaskarżyć postanowienie tylko łącznie z decyzją kończącą postępowanie, której w przedmiotowym przypadku nie będzie podstaw do wydania decyzji.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX