Czy organ może weryfikować rozwiązania architektoniczne, jeżeli wpływają one na projektowane zagospodarowanie terenu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 sierpnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Bursztynowicz Michał
Odpowiedzi udzielono: 22 sierpnia 2022 r.

PYTANIE

Planowana jest budowa budynku usługowo-mieszkalnego. Budynek usytuowany ma zostać w odległości 3 m od granicy działki, przy czym na sąsiedniej działce jest budynek mieszkalny - odległość pomiędzy budynkami wyniesie 3,84 m. Zaprojektowano ścianę oddzielenia pożarowego REI 60 z elewacją NRO. Ściana jest tak oznaczona na rysunkach, ocieplenie planowane z wełny, ale nie spełnia wszystkich wymagań dla ścian oddzielenia p.poż. - np. nie jest wysunięta min. 30 cm ponad połać dachu. Dodatkowo polać dachu też nie jest zabezpieczona do wymaganego stopnia odporności pożarowej.

Czy organ może weryfikować rozwiązania architektoniczne, jeżeli wpływają one na projektowane zagospodarowanie terenu?

Czy organ administracji architektoniczno-budowlanej może w tym wypadku wymagać uzgodnienia z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń p.poż., jeżeli budynek nie mieści się w katalogu obiektów budowlanych wskazanych w § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17.09.2021 r. w sprawie uzgadniania projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, projektu technicznego oraz projektu urządzenia przeciwpożarowego pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1722) - dalej r.u.p.z.d.?

Czy słuszna jest interpretacja, że wymagania § 271-272 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1225) – dalej r.w.t. nie dotyczą, jeżeli projektowana jest ściana oddzielenia pożarowego, czy może należy wymagać uzyskania odstępstwa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX