Czy organ może w jednej decyzji uznać wypłatę świadczenia wychowawczego za świadczenie nienależnie pobrane oraz umorzyć kwotę nienależnie pobranego świadczenia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 21 kwietnia 2017 r.

PYTANIE

Pani pobierała świadczenie wychowawcze na dwoje dzieci od kwietnia 2016 r. W lipcu jej mąż podjął zatrudnienie, jednak nie poinformował o tym ośrodka. Dnia 10.01.2017 r. mąż wnioskodawczyni dostarczył zaświadczenie o zarobkach za drugi przepracowany miesiąc, tj. sierpień 2016 r. Miesięczny dochód po doliczeniu dochodu uzyskanego za sierpień 2016 r. w przeliczeniu na osobę wyniósł 1286,10 zł i przekracza kryterium dochodowe uprawniające do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko. Organ uchylił świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko od 1.09.2016 r. Wnioskodawczyni odwołała się od decyzji uchylającej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wezwało panią do złożenia wyjaśnień. Pani oświadczyła, że zgadza się z wydaną decyzją uchylającą świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko, jednocześnie wniosła o umorzenie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego. Samorządowe Kolegium Odwoławcze odesłało dokumentację do ośrodka, w związku z tym, że jesteśmy właściwym organem do rozstrzygnięcia sprawy. Na dzień dzisiejszy nie została jeszcze wydana decyzja o nienależnie pobranym świadczeniu wychowawczym.

Czy OPS może w jednej decyzji uznać wypłatę świadczenia wychowawczego w kwocie 2000 zł wypłaconego za okres od 1.09.2016 r. do 31.12.2016 r. jako świadczenie nienależnie pobrane oraz przychylić się do wniosku i umorzyć kwotę nienależnie pobranego świadczenia bądź przypisać do zwrotu nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX