Czy organ może umorzyć opłatę za korzystanie ze środowiska za rok 2020 r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot wniósł o umorzenie opłaty za korzystanie ze środowiska za rok 2020 w dniu 26.03.2021 r., tj. przed terminem płatności określonym w ustawie z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2020 r. poz. 1219) – dalej p.o.ś. Obecnie termin płatności upłynął, a organ chce wydać decyzję o umorzeniu zaległości. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w wyroku WSA w Białymstoku z 2.03.2011 r., I SA/Bk 404/10, jest to możliwe. Potwierdza to również autor komentarza do Ordynacji podatkowej L. Etel: "Jeżeli wniosek o umorzenie podatku wpłynął przed upływem terminu płatności, ale decyzja jest wydana po tym terminie, to istnieje możliwość umorzenia zaległości podatkowej. W dniu podejmowania decyzji zaległość ta już istnieje i organ podatkowy jest uprawniony do jej umorzenia. Brak w obowiązujących przepisach możliwości zaniechania ustalania lub poboru podatku prowadzi do tego, że podatnicy i organy podatkowe muszą czekać na przeistoczenie się podatku w zaległość tylko po to, aby taką zaległość umorzyć wraz z odsetkami za zwłokę".

Czy organ może umorzyć przedmiotową zaległość?

Czy w decyzji należy wskazać, iż umorzenie dotyczy zaległości wraz z odsetkami?

Do jakiego dnia należy w opisanej sytuacji naliczać odsetki?

W § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 22.08.2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. z 2021 r. poz. 703) - dalej r.n.o.z., mowa o naliczaniu odsetek do dnia wniesienia podania o umorzenie odsetek - a nie podania o umorzenie zaległości. Zgodnie z art. 67a § 2 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1325) - dalej o.p. wraz z zaległością podatkową umarzane są również odsetki (proporcjonalnie).

Czy można uznać, że podanie podmiotu stanowi również podanie o umorzenie odsetek, co w konsekwencji prowadzi do wniosku, że odsetki w ogóle nie powinny być naliczane z uwagi na złożenie wniosku przed terminem płatności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX