Czy organ może przekazać kopie decyzji o środowiskowych uwarunkowanych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 30 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy zgodnie z art. 86a ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2018 r. poz. 2081 ze zm.) – dalej u.o.o.ś., organ może przekazać kopie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach za zgodność z oryginałem?

I czy decyzje te muszą zostać opatrzone klauzulą ostateczności?

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach została wydana dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (bez obowiązku przeprowadzenia oos). Organami opiniujących w sprawie, zgodnie z art. 64 u.o.o.ś.  był PPIS, RDOŚ oraz RZGW Wody Polskie. Zgodnie z dyspozycją art. 74 ust 4 u.o.o.ś. organ przekazał decyzje (oryginały) ww. organom opiniującym. Art 86a u.o.o.ś. mówi, że organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przekazuje ostateczne decyzje, o których mowa w art. 71 ust. 1 u.o.o.ś. wraz z kopią załączników organowi ochrony środowiska, o którym mowa w art. 378 ustawy z 27.04.2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2019 r. poz. 1396 ze zm.) – dalej p.o.ś.

Czy w związku z tym organ wydający duś może przekazać kopię decyzji potwierdzonych za zgodność z oryginałem do tych organów?

W praktyce organ nie wykonuje tylu egzemplarzy decyzji (oryginałów) aby przekazywać je organom w trybie w art. 74 ust. 4 u.o.o.ś. oraz art. 86a u.o.o.ś. (tym bardziej ze w tym przypadku do RDOŚ należałoby przekazać 2 egzemplarze decyzji duś).

Czy decyzje (lub ich kopie) należy opatrzyć klauzulą ostateczności, czy też wystarczy pismo przewodnie, w którym organ poinformuje się, że przekazuje decyzje ostateczne?

Ponadto, czy zgodnie z art. 378 p.o.ś. decyzje duś należy przekazać również do starosty i marszałka województwa bez względu na fakt w jakim zakresie i dla jakiego przedsięwzięcia była wydawana decyzja duś (np. sieci kanalizacyjne, przebudowa dróg) oraz biorąc pod uwagę, że organy te nie były organami opiniującymi w sprawie postępowania o wydanie decyzji duś?

W jakim czasie organ powinien przekazać decyzje w trybie art. 86a u.o.o.ś.?

Czy może zrobić to zbiorczo np. jednym pismem kilka decyzji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX