Czy organ mógł odmówić wydania pozwolenia wodnoprawnego, w przypadku posadowienia pylonu reklamowego na gruntach pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2016 r.

PYTANIE

OSiR wystąpił o wyrażenie zgody na posadowienie pylonu reklamowego na działce będący własnością Skarbu Państwa oraz znajdujący się w trwałym zarządzie marszałka województwa. Opisany grunt sklasyfikowany został jako Wp. Administrator działki, działając w imieniu marszałka, wyraził zgodę a inwestor uzyskał pozwolenie na budowę. Obecnie OSiR wystąpił o umowę użytkowania na podstawie art. 20 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., w związku z zakończeniem budowy obiektu. Z analizy art. 20 pr. wod. wynika, że grunty pokryte wodami, stanowiące własność Skarbu Państwa, niezbędne do prowadzenia przedsięwzięć: a) związanych m.in. z działalnością służącą do uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb (art. 20 ust. 1 pkt 6 pr. wod.), działalnością usługową służącą do innych celów niż określone w pkt 6 (art. 20 ust. 1 pkt 7 pr. wod.), oddaje się w użytkowanie; b) innych niż określone w ust. 1, użycza się na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (art. 20 ust. 6a pr. wod.).

Czy posadowienie pylonu reklamującego OSiR można uznać jako jedną ze wskazanych działalności i podpisać umowę użytkowania w oparciu o pr. wod.?

Czy w opisanym przypadku zastosowanie znajdują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - dalej k.c.?

Czy administrator powinien odmówić wydania zgody na posadowienie pylonu z uwagi na fakt, że przedmiotowy grunt nie jest niezbędny do prowadzenia działalności wymienionych w art. 20 pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX