Czy organ kontrolujący podmiot świadczący usługi remontowo-budowlane może zarzucić brak ewidencji odpadów i wpisu do BDO?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 13 września 2022 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Podmiot zatrudniający jedną osobę świadczy usługi remontowo-budowlane i wytwarza odpady m.in. gruz z rozbiórek, puszkach po farbach, resztki materiałów budowlanych. Posiada faktury na kupno farb lub innych materiałów budowlanych. W większości umowy na świadczenie usług zawiera ustnie (powszechna praktyka małych przedsiębiorstw remontowo-budowlanych akceptowana forma przez kontrole skarbowe). Przedsiębiorca nie prowadzi ewidencji odpadów, ani też nie składa wniosku o wpis do BDO, ponieważ jednym z warunków tych umów ustnych jest to, że wytwórcą odpadów powstałych z remontu (gruz, puste pojemniki po farbach) jest inwestor, a nie podmiot wykonujący usługę (zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701) – dalej u.o.) i to on jest zobowiązany do przekazania tych odpadów firmie odbierającej odpady.

Czy organ kontrolujący (np. WIOŚ) ten podmiot może zarzucić mu brak ewidencji odpadów i wpisu BDO, np. na podstawie posiadanych przez niego faktur za kupno materiałów budowlanych, farb itp., które mogą być dowodem, iż podmiot wytwarzał odpady?

Jakie inne organy oprócz WIOŚ mogą kontrolować taki podmiot w zakresie ewidencji odpadów i wpisu do BDO?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX