Czy organ koncesyjny może zmienić z urzędu koncesję w przypadku, gdy w koncesji podane zostały niewłaściwe wartości zasobów przemysłowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 6 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W koncesji na wydobywanie kopalin określa się wielkość zasobów złoża możliwych do wydobycia. W celu zmiany koncesji (powiększenie obszaru złoża - likwidacja pasów ochronnych z 3 stron wyrobiska) przedsiębiorca opracował dodatek do dokumentacji geologicznej złoża, w którym określone zostały zaktualizowane zasoby geologiczne wynoszące 127 580 ton. We wniosku o zmianę koncesji określono zasoby przemysłowe w wysokości 116 470 ton. Na terenie złoża nie przewiduje się utworzenia pasów i filarów ochronnych, cała powierzchnia udokumentowanego złoża objęta jest granicami obszaru górniczego. Czy w opisanym przypadku wielkość zasobów przemysłowych powinna być równa zasobom geologicznym? Przedsiębiorca wskazał w wyjaśnieniach że podana we wniosku ilość zasobów przemysłowych została pomniejszona w stosunku do zasobów geologicznych ponieważ uwzględnia ona ilość kopaliny wydobytej w okresie pomiędzy zatwierdzeniem dodatku do dokumentacji a złożeniem wniosku o udzielenie koncesji.

Czy w opisanym przypadku w koncesji można wpisywać wartość zasobów przemysłowych, która uwzględnia wydobycie i nie jest równa zasobom geologicznym?

Wówczas cześć zasobów złoża nie zostanie objęta koncesją.

Czy organ koncesyjny - starosta może zmienić z urzędu koncesję w przypadku, gdy w koncesji podane zostały niewłaściwe wartości zasobów przemysłowych i start (o czym organ dowiedział się po udzieleniu koncesji) oraz nie podano informacji na temat wydobycia w miejscu likwidacji pasów ochronnych?

Czy w przedmiotowej sytuacji można z urzędu zmienić koncesję?

Czy wniosek powinien złożyć przedsiębiorca?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX