Czy organ I instancji powinien utrzymać swoją decyzję w mocy odmawiając prawa do świadczenia wychowawczego, czy zgodnie z uzasadnieniem SKO świadczenie to przyznać?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Januszewska Magdalena
Odpowiedzi udzielono: 21 grudnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obywatelowi Ukrainy, posiadającemu Kartę Polaka oraz ważną wizę, pracującemu na podstawie umowy zlecenia odmówiono przyznania świadczenia wychowawczego na dziecko powołując się na art. 1 ust. 2 pkt 1, pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Wnioskodawca złożył odwołanie od decyzji, a SKO uchyliło w całości zaskarżoną decyzję, tym samym przekazując ją organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu SKO wskazuje na to, iż pomimo literalnego brzmienia ww. przepisu wynika wprost, że adnotacja "dostęp do rynku pracy" na karcie pobytu jest ustawowym warunkiem uzyskania przez cudzoziemca świadczenia wychowawczego, trzeba jednak zwrócić uwagę na inne unormowania prawne związane z przysługiwaniem skarżącemu określonych uprawnień na podstawie posiadanej ważnej Karty Polaka.

Wskazano, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka posiadacz tejże Karty ma bowiem prawo zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Podsumowano, iż z analizy powołanych przepisów wynika zatem, że skoro cudzoziemcowi, któremu wydano Kartę Polaka, przysługuje z mocy prawa uprawnienie do wykonywania pracy w Polsce, to wymaganie w takim przypadku karty pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy" jest nieuzasadnione.

Czy organ I instancji powinien utrzymać swoją decyzję w mocy odmawiając prawa do świadczenia wychowawczego, czy zgodnie z uzasadnieniem SKO świadczenie to przyznać?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX