Czy organ egzekucyjny może obciążyć wierzyciela kosztami postępowania, jeżeli postępowanie zostało umorzone i nie ma możliwości ściągnięcia tych kosztów od zobowiązanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 24 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 26 października 2010 r.

PYTANIE

Organ egzekucyjny umorzył postępowanie egzekucyjne z uwagi na zaistnienie przesłanki określonej w art. 59 § 1 pkt 9 u.p.e.a. uznając, że upoważnia go do tego wniosek wierzyciela o wycofanie tytułu wykonawczego. Organ egzekucyjny uznał, że fakt wygaśnięcia obowiązku przez jego częściową spłatę przez zobowiązanego w ramach układu ratalnego i w pozostałej części przez jego wyegzekwowanie od współwłaściciela nieruchomości jest jedynie uzasadnieniem wystosowanego żądania. Wierzyciel nie wniósł zażalenia na wydane w tej sprawie postanowienie. Umorzenie postępowania przez organ egzekucyjny spowodowało, że organ ten nie ma w obecnej sytuacji prawnych możliwości egzekwowania od zobowiązanego powstałych kosztów postępowania i obciążył nimi wierzyciela.

Czy organ egzekucyjny będzie mógł każdorazowo korzystać z takiego uzasadnienia i w ten sposób obciążać wierzyciela kosztami czy wierzyciel powinien był zakwestionować uzasadnienie organu egzekucyjnego?

Jakie są możliwości obrony wierzyciela przed takim postępowaniem i w konsekwencji nie ponoszeniem kosztów za zobowiązanego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX