Czy organ architektoniczno-budowlany powinien na etapie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę uwzględniać przyszłe zagospodarowanie terenów sąsiednich?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Czajka-Marchlewicz Bogna
Odpowiedzi udzielono: 12 czerwca 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą, na co uzyskał ostateczną decyzję o warunkach zabudowy. W pobliżu planowanej elektrowni wiatrowej, w odległości około 250 m znajduje się zabudowa zagrodowa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku, pobliska zabudowa należy do obszarów, gdzie obowiązują następujące dopuszczalne poziomy hałasu (tab.1): 55dB dla 8 godz. w porze dziennej i 45dB dla 1 najmniej korzystnej godz. w porze nocnej. Z analizy akustycznej wynika, że izofona o wartości 45 dB znajduje się mniej więcej w połowie odległości od budynków mieszkalnych (w promieniu ok. 100 m od wieży). W trakcie prowadzonego postępowania przez organ architektoniczno- budowlany w sprawie wydania pozwolenia na budowę elektrowni wiatrowej wpłynęły uwagi strony postępowania. Strona oświadcza, że nie wyraża zgody na budowę ww. inwestycji z uwagi na hałas wytwarzany przez elektrownię wiatrową oraz z uwagi na fakt, że w przyszłości ma on zamiar podzielić działkę (obecnie zagrodową), która leży w obszarze oddziaływania i przekazać dzieciom. Izofona 45dB obejmuje częściowo działkę mającą ulec podziałowi. Z ww. rozporządzenia wynika, że na terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej dopuszczalny poziom hałasu wynosi 50 dB dla 8 najmniej korzystnych godz. dnia i 40 dB dla 1 najmniej korzystnej godzinie w nocny. W związku z czym po podziale i przeznaczeniu tej działki leżącej w obszarze oddziaływania pod zabudową mieszkaniową jednorodzinną zmieni się też dopuszczalny poziom hałasu - izofona 45 dB będzie wchodziła na teren zabudowy mieszkaniowej oraz przekroczony zostanie dopuszczalny poziom hałasu 40dB.

Czy organ architektoniczno- budowlany powinien na etapie postępowania w sprawie wydania pozwolenia na budowę uwzględniać przyszłe zagospodarowanie terenów sąsiednich?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX