Czy organ administracji publicznej może wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy do czasu uchwalenia mpzp?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 27 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Schwarz Hubert
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2021 r.

PYTANIE

Czy organ administracji publicznej na podstawie art. 62 ust. 2 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2021 r. poz. 741) – dalej u.p.z.p. może wydać postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy (budowa budynku mieszkalnego wielokondygnacyjnego) do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, który w studium został wyznaczony jako obszar (art. 10 ust. 2 pkt 8 u.p.z.p.), dla których obowiązkowe jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie przepisów odrębnych, w tym obszary wymagające przeprowadzenia scaleń i podziału nieruchomości, a także obszary przestrzeni publicznej?

W samym studium wskazano ww. obszar do objęcia ochroną na podstawie przepisów szczególnych w zakresie środowiska przyrodniczego. Ponadto w studium obszar ten w ramach struktury funkcjonalno-przestrzennej oznaczony został jako: zabudowa alternatywna uzupełniająca: przemysłowo-usługowa. Zaznaczyć przy tym trzeba, że u.p.z.p. nie zawiera katalogu przypadków, w których sporządzenie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest obowiązkowe, a jedynie odsyła w tym zakresie do "przepisów odrębnych", w których zawarte są normy mogące nakładać na organy gminy taki obowiązek (art. 14 ust. 7 u.p.z.p.). Takie przepisy zostały zaś wydane w odniesieniu do innego rodzaju zainwestowania, np. regulacje dotyczące uzdrowisk czy też lokalizacji cmentarzy w pełni precyzyjnie ustalają obowiązek sporządzenia planu miejscowego. Brak jest zatem takiego przepisu odrębnego, który by wprowadzał w sposób jednoznaczny obowiązek sporządzenia planu miejscowego dla budowy budynków mieszkalnych wielokondygnacyjnych, a tym samym dawałby podstawę do zawieszenie postępowania w tej kwestii. Poza tym proszę również o potwierdzenie, że takim przepisem odrębnym nie jest również studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin nie należą do żadnego ze źródeł prawa wymienionych w art. 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. (Dz. U. z 1997 r. nr 78 poz. 483).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX