Czy organ administracji przyjmując zgłoszenie budowy wiaty może żądać od inwestora przedłożenia decyzji o wyłączeniu z produkcji gruntów rolnych i leśnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Smaga Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 14 sierpnia 2008 r.

PYTANIE

Inwestor dokonał zgłoszenia zamiaru budowy wolnostojącej wiaty gospodarczej o pow. 24,96 m2. Do zgłoszenia dołączył m.in. oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz niezbędne szkice i rysunki wraz z opisem technicznym. Organ administracji architektoniczno - budowlanej wezwał inwestora do dostarczenia decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej pod planowaną inwestycję. Inwestor uważa, że ww. organ administracji przyjmując zgłoszenie budowy wiaty nie może żądać od inwestora przedłożenia decyzji o wyłączeniu z produkcji gruntów rolnych i leśnych.

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10, oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie. Wydanie takiej decyzji, zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy, następuje przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Mając na uwadze treść tego przepisu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 20 lutego 2008 r. (II SA/Łd 982/07) negatywnie ocenił żądanie organu administracji architektoniczno-budowlanej, złożenia dokumentu świadczącego o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej. Zdaniem Sądu treść powoływanego art. 11 ust. 4 ustawy wskazuje poprzez sformułowanie "przed uzyskaniem pozwolenia na budowę", że nie dotyczy on trybu zgłoszenia robót budowlanych właściwemu organowi.

W chwili obecnej inwestor zamierza odwołać się od wydanej decyzji sprzeciwu.

Jakie argumenty winien podnieść w swoim odwołaniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX