Czy optyk ma prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia urządzenia do badania optometrycznego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 30 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik jest optykiem i prowadzi zakład optyczny. Głównym źródłem przychodów jest sprzedaż okularów i soczewek, a więc sprzedaż opodatkowana VAT. Ostatnio zatrudnił optometrystę i w swoim zakładzie otworzył gabinet optometryczny. Według inerpretacji dyrektorów Izb Skarbowych (z 5.01.2016 r., ILPP2/4512-1-794/15-2/MN, i z 12.03.2015 r., ITTP1/443-1491/14 AJ) usługi optometryczne świadczone przez wykwalifikowanych optometrów zaliczane są do usług medycznych związanych z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem zdrowia itp., a więc korzystają ze zwolnienia z VAT. Podatnik zamierza prowadzić badania optometryczne wzroku wyłącznie pod kątem właściwego doboru okularów i soczewek.

Czy zatem świadczone przez niego usługi badania wzroku również będą korzystały ze zwolnienia?

Sprzedaż okularów i soczewek podlega opodatkowaniu VAT. Ponad to podatnik kupił urządzenia do badań optometrycznych za kwotę 116.000 zł brutto.

Czy jeżeli usługa badania optometrycznego byłaby wliczana w cenę okularów bądź soczewek (przychód opodatkowany) podatnik miałby prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupu wyżej wymienionych urządzeń?

Czy mógł by takie badania przeprowadzać bez pobrania należności i traktować zakup ww. urządzeń jako zakup związany wyłącznie z działalnością opodatkowana?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX