Czy OPS powinien zrealizować obowiązek informacyjny z art. 14 RODO wobec osoby zobowiązanej do alimentacji? - OpenLEX

Czy OPS powinien zrealizować obowiązek informacyjny z art. 14 RODO wobec osoby zobowiązanej do alimentacji?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Warkoczyński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 30 listopada 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dane osobowe osób zobowiązanych do alimentacji pozyskiwane są wstępnie w sposób pośredni tj. podczas wywiadu środowiskowego z osobą starającą się o przyznanie pomocy społecznej.

Czy Ośrodek Pomocy Społecznej (dalej OPS) powinien zrealizować obowiązek informacyjny z art. 14 RODO wobec tej osoby np. w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania administracyjnego czy OPS powinien zrealizować obowiązek z art. 13 RODO już podczas przeprowadzania wywiadu alimentacyjnego z osobą zobowiązaną do alimentacji?

Jak powinno w tej sytuacji wyglądać spełnienie obowiązku informacyjnego wobec osoby zobowiązanej do alimentacji z art. 13 lub/i 14 RODO?

Czy w tej sytuacji może mieć zastosowanie art. 14 ust. 5 lit. c RODO? Czy obowiązek ten należy realizować w zawiadomieniu o wszczęciu postępowania administracyjnego czy podczas wywiadu środowiskowego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX