Czy OPS powinien zawiadomić sąd o niewykonaniu postanowienia sądu o umieszczeniu w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 3 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 13 października 2019 r.

PYTANIE

Pacjent (wymaga izolatki i indywidualnej opieki) szpitala psychiatrycznego, który wystąpił do sądu z wnioskiem o umieszczenie chorego bez jego zgody w DPS, przebywa tam od ok. 10 lat. Na mocy postanowienia sądu, w 2009 r. OPS wydał decyzje o skierowaniu i odpłatności, decyzję o umieszczeniu wydał PCPR, który na moment wydania swojej decyzji posiadał miejsce dla chorego.

Następnie PCPR stwierdził, że decyzje OPS i PCPR nie mogą być zrealizowane, jednocześnie zwrócił się do OPS z prośbą o umieszczeniu ww. w innej placówce. Zaznaczam, że wszystkie decyzje były prawomocne i podlegały wykonaniu. PCPR wznowił i jednocześnie wstrzymał z urzędu wykonanie swojej decyzji. Na to postanowienie opiekun prawny chorego złożył zażalenie, które przez SKO zostało uchylone i przekazane do ponownego rozpatrzenia.

Ponownie PCPR wydał postanowienie i wstrzymał z urzędu wykonanie decyzji o umieszczeniu. Dalej PCPR uchylił decyzję o umieszczeniu chorego i odmówił umieszczenia go w DPS.

Od tej decyzji opiekun prawny złożył odwołanie. SKO uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i odmówiło uchylenia wydanej decyzji o umieszczeniu. Do dnia dzisiejszego chory nie został umieszczony w DPS i nadal przebywa w szpitalu.

OPS corocznie zwraca się z prośbą do PCPR o wyznaczenie przewidywanego terminu umieszczenia pacjenta w DPS. Szpital za zaistniałą sytuację obciąża OPS.

Czy OPS był zobowiązany do dalszych działań, wzruszenia swoich decyzji, jeżeli tak, to na czyj wniosek?

Czy konieczne było przeprowadzanie aktualizacji wywiadu środowiskowego z chorym?

A jakie działania przypisane są w takiej sytuacji PCPR, który wydał decyzję o umieszczeniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX