Czy OPS powinien wystąpić do SKO o stwierdzenie nieważności własnej decyzji administracyjnej o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 26 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 16 maja 2022 r.

PYTANIE

W listopadzie 2020 r. strona złożyła wniosek o świadczenie pielęgnacyjne na dziecko.

Do wniosku dołączone zostało orzeczenie o niepełnosprawności dziecka, które nie kwalifikowało do przyznania prawa do wnioskowanego świadczenia – strona złożyła odwołanie. Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności utrzymał zaskarżone orzeczenie w mocy. Ośrodek wydał decyzję odmowną na świadczenie pielęgnacyjne.

W dniu 26-04-2022 r. Strona składa ponownie wniosek o świadczenie pielęgnacyjne, do wniosku dołączony został wyrok Sądu, z którego wynika, że zmieniony został zapis pkt 7 orzeczenia – dziecko wymaga stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby, pkt 8 orzeczenia był spełniony - ośrodek nie posiadał informacji o złożonym odwołaniu do Sądu. Ostatnie świadczenie pielęgnacyjne wypłacone zostało w październiku 2020 r.

Czy dokonać wyrównania na podstawie wyroku Sądu od listopada 2020 r., a jeżeli tak, to jak to technicznie zrobić, jeżeli w tej samej sprawie wydana była decyzja odmowna w styczniu 2021 r.?

A obecnie, tj. w kwietniu 2022 r. jest złożony ponownie wniosek o świadczenie pielęgnacyjne w tej samej sprawie.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX