Czy OPS powinien wydać decyzję o skierowaniu do DPS, czy wystąpić o zgodę sądu na pobyt w DPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podopieczny przebywa na internacji sądowo-psychiatrycznej.

W międzyczasie toczy się postępowanie o jego całkowite ubezwłasnowolnienie. Sąd pierwszej instancji nie znalazł podstaw do ubezwłasnowolnienia. Brat złożył odwołanie. Mimo nieuregulowanych spraw do naszego Ośrodka wpłynęły dokumenty o umieszczenie podopiecznego w DPS wraz z jego wnioskiem.

W związku z brakiem pełnych informacji, nasz pracownik socjalny skontaktował się telefonicznie z podopiecznym. Z rozmowy wynikło, że podopieczny nie jest przekonany do pobytu w DPS i chciałby wrócić do swojego domu. W związku z tym, wystąpiono z prośbą o ponowne wyrażenie opinii na piśmie. Do OPS wpłynęło oświadczenie napisane komputerowo i jedynie ręcznie podpisane, że wyraża zgodę na umieszczenie.

Czy OPS powinien wydać decyzję o skierowaniu do DPS, czy wystąpić o zgodę sądu na pobyt w DPS?

Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wynika, że ww. jest zameldowany w mieszkaniu nieuregulowanym prawnie po nieżyjących rodzicach, do którego ma możliwość powrotu i dalszego mieszkania i jest właścicielem dodatkowego mieszkania zlokalizowanego w mieście wojewódzkim, które jest wynajmowane. Korzyści finansowe z tytułu wynajmu za pośrednictwem rodzeństwa przekazywane są na jego długi.

Czy jest zatem możliwość, aby gmina na poczet odpłatności za DPS wszczęła egzekucję z dodatkowej nieruchomości, a jeżeli tak, to w jakim trybie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX