Czy OPS powinien udzielić informacji, o które zwrócił się sąd cywilny w sprawie o podział majątku wspólnego z wnioskiem o przesłanie niebieskiej karty?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 23 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 9c ust. 5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - osoby, co do których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie oraz osoby stosujące przemoc w rodzinie mają bardzo daleko idąco ograniczony wgląd w akta dotyczące samej procedury, w tym mają ograniczony wgląd do samej niebieskiej karty.

Do OPS zwrócił się sąd cywilny w sprawie o podział majątku wspólnego z wnioskiem o przesłanie niebieskiej karty.

Mając na względzie powyższe - w jaki sposób ma zachować się OPS:

1. powinien odmówić udzielenia informacji - powołując się na powyższy przepis;

2. powinien udzielić informacji w pełni, ale wtedy w sposób rażący naruszy art. 9c ust. 5 ustawy;

3. powinien udzielić informacji, ale powinien także zanonimizować dane wskazane w art. 9c ust. 5 ustawy;

4. powinien wskazać, że toczy się procedura niebieskiej karty, wskazać od kiedy i jakie zostały poczynione ustalenia, ale nie powinien przesyłać niebieskiej karty w celu prawidłowego zastosowania art. 9c ust. 5 ustawy?

W ocenie OPS, skoro ustawodawca wyraźnie wyłączył dla osoby stosującej przemoc możliwość wglądu w konkretne dokumenty - to udostępnienie akt sądowi cywilnemu spowoduje, że sprawca przemocy będzie mógł przejrzeć dokumentację, której zgodnie z przepisami przeglądać nie powinien.

W takiej sytuacji może dojść do rażącego naruszenia ustawy, skutkującego nielegalnym ujawnieniem danych osobowych, wobec czego OPS skłania się do rozwiązania wskazanego w punkcie 4.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX