Czy OPS powinien po uzyskaniu informacji o zgonie dłużnika wystąpić do komornika z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 17 października 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zmarł dłużnik alimentacyjny, wobec którego komornik prowadził postępowanie egzekucyjne w zakresie należności z funduszu alimentacyjnego i należności Likwidatora (dawnego) FA.

Ośrodek poinformował komornika o śmierci dłużnika wnosząc o przesłanie zawiadomienia/postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego, które potrzebne jest (z uwagi na taki wymóg wskazany przez osoby kontrolujące wykonywanie zadań z zakresu postępowania wobec dłużników alimentacyjnych) do wygaszenia należności na podstawie art. 28 ust. 3 u.p.o.u.a.

Komornicy często umarzają wówczas postępowanie na podstawie art. 824 § 1 pkt 2 k.p.c. Ten konkretny komornik zawiesił postępowanie na podstawie art. 819 k.p.c. - co wydaje się bardziej prawidłowe z punktu widzenia sytuacji faktycznych, w jakich wskazane przepisy są stosowane. Nie mniej, zawieszenie postępowania nie daje podstawy do wygaszenia należności, bowiem jak wskazuje przepis art. 819 k.p.c. należność mogłaby być dochodzona z masy spadkowej. Jednakże należności alimentacyjne, w tym z FA, nie podlegają chyba spadkobraniu, więc nie będą dochodzone z masy spadkowej. Być może sama procedura przyjęta przez ośrodek, a więc przed wygaszeniem należności, uzyskanie zawiadomienia komornika o umorzeniu postępowania, jest nieprawidłowa. Art. 28 ust. 3 u.p.o.u.a. dla stwierdzenia wygaszenia należności wymaga zgonu dłużnika, a nie dodatkowo również umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Czy więc w takiej sytuacji, ośrodek nie powinien po uzyskaniu informacji o zgonie dłużnika, wygasić jego należności z funduszu alimentacyjnego i poinformować o tym komornika, który wówczas powinien umorzyć postępowanie?

Kto jest właściwy do wygaszenia należności Likwidatora FA (on sam) i kto powinien poinformować go o zgonie dłużnika (komornik)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX