Czy OPS może ustalić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli pozostałe przesłanki zostały spełnione?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 października 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Strona do IV 2019 r. pobierała świadczenia pielęgnacyjne. W miesiącu VI 2019 r. przedłożyła w GOPS kolejne orzeczenie o niepełnosprawności dziecka (poniżej 16 roku życia) z którego wynika, że wnioskodawca nie spełnia przesłanek do dalszego pobierania świadczenia pielęgnacyjnego (brak wskazań w pkt 7 orzeczenia).

Dodatkowo przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka złożył wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, składając równocześnie oświadczenie, że będzie się odwoływał wyłącznie od pkt 7 WW. orzeczenia. W związku z powyższym, organ ustalił prawo do zasiłku pielęgnacyjnego dla osoby uprawnionej na czas trwania orzeczenia, tj. do maja 2020 r.

W miesiącu czerwiec 2020 r. organ w związku z art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem (...) dokonał zmiany decyzji dotyczącej ustalonego prawa do zasiłku pielęgnacyjnego (przedłużone prawo do zasiłku pielęgnacyjnego od dnia 2020-06-01 do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności).

Strona złożyła również oświadczenie, że dnia 30.04.2020 r. złożyła do PCPR kolejny wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dziecko ukończyło 16 lat), jednak z informacji jakie przekazał organowi przedstawiciel ustawowy osoby uprawnionej, tj. rodzic, postępowanie dotyczące ustalenia stopnia niepełnosprawności dziecka zostało zawieszone do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd sprawy dotyczącej odwołania od wcześniejszego orzeczenia (z VI 2019 r.).

W dniu 25.09.2020 r. strona złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wraz z wyrokiem Sądu, który zmienia brzmienie pkt 7 zaskarżonego orzeczenia o niepełnosprawności na korzyść odwołującego się.

Czy mając na uwadze powyższe okoliczności, organ może ustalić prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (zakładając, że pozostałe przesłanki zostały spełnione)?

Czy mając na uwadze powyższe okoliczności, można przyznać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?

Jeżeli tak, to na jaki okres?

Czy od maja 2019 r. do końca ostatniego orzeczenia o niepełnosprawności, tj. do maja 2020 r., czyli ukończenia przez dziecko 18 roku życia?

A kolejno dokonać zmiany decyzji na podstawie art. 15z, art. 15h ust. 1 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19?

Czy też należy przyznać prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od maja 2019 r. do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX