Czy OPS może dokonywać potrąceń nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami z bieżących wypłat świadczenia wychowawczego i przekazywać je na rachunek bankowy wskazany przez inny organ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 12 lipca 2021 r.
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 7 lipca 2021 r.

PYTANIE

Dnia 01-07-2021 r. do Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło pismo z innego organu z prośbą o potrącenie z wypłat bieżących nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych i wychowawczych wraz z odsetkami.

Wraz z pismem otrzymaliśmy kserokopie decyzji o nienależnie pobranych świadczeniach. Strona pobierała w innej gminie świadczenia i nie poinformowała, iż dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej. Tamtejszy organ wydał więc decyzje o nienależnie pobranych świadczeniach w okresie od 01-12-2019 r. do 31-01-2020 r.

Strona przeprowadziła się i obecnie pobiera w naszym ośrodku świadczenie wychowawcze, ponieważ postanowieniem Sądu dziecko wróciło do matki. Świadczenie wychowawcze zostało stronie przyznane na okres od 01-06-2021 r. do 31-05-2022 r.

Czy OPS może potrącać z bieżących wypłat nienależnie pobrane świadczenia i przekazywać je do innego organu, i czy ma to być tylko należność główna czy również odsetki?

Dodatkowa treść pytania:

Czy nasz ośrodek na podstawie decyzji wydanych dnia 10-03-2020 r. przez inny organ, tj.:

- decyzji o nienależnie pobranym zasiłku rodzinnym oraz świadczeniu rodzicielskim,

- decyzji o nienależnie pobranym świadczeniu wychowawczym,

dotyczących okresu od 01-12-2019 r. do 31-01-2020 r. może dokonywać potrąceń nienależnie pobranych świadczeń wraz z odsetkami z bieżących wypłat świadczenia wychowawczego i przekazywać je na rachunek bankowy wskazany przez inny organ?

Zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci kwoty nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego podlegają zwrotowi łącznie z odsetkami ustawowymi za opóźnienie na rachunek bankowy wskazany przez organ właściwy. Odsetki są naliczane od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia wychowawczego do dnia spłaty.

Na dzień dzisiejszy w myśl ww. artykułu nasz ośrodek jest organem właściwym ze względu na miejsce zamieszkania strony, a nie organ żądający zwrotu.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX