Czy OPS ma podstawę prawną zwrócić się o rozpoznanie sytuacji rodzinnej celem refundacji kosztów pogrzebu dziecka, które urodziło się martwe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 października 2023 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 23 listopada 2022 r.

PYTANIE

OPS na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 15, art. 36 pkt 2 lit. "f" i art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i art. 10 ust. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych zlecił sprawienie pogrzebu dziecka, które urodziło się martwe. Matka dziecka złożyła wcześniej pisemne oświadczenie w szpitalu, że nie zajmie się pochówkiem.

Następnie OPS wystąpił do ZUS z wnioskiem Z-12 o refundację kosztów pogrzebu, ponieważ miał (niepotwierdzoną) informację o tym, że matka dziecka jest ubezpieczona w ZUS. W odpowiedzi otrzymano z ZUS informację, że matka nie była ubezpieczona w dacie wymaganej do tego świadczenia i należy wskazać inną osobę z rodziny, z ubezpieczenia której świadczenie to mogłoby być zrefundowane.

Czy OPS ma obowiązek wskazać ZUS taką osobę, czy instytucja ta nie ma ku temu wystarczających danych?

Czy OPS ma podstawę prawną zwrócić się do OPS z miasta, w którym zamieszkuje matka, o rozpoznanie sytuacji rodzinnej pod kątem wskazania ubezpieczonego członka rodziny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX