Czy OPS ma obowiązek z urzędu przedłużyć do dnia 30 września 2024 r. obowiązywanie decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 9 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zasiłek pielęgnacyjny.

Czy zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2023 r. o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności organ (w tym wypadku Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizujący wypłatę świadczeń z ustawy o świadczeniach rodzinnych) ma obowiązek z urzędu przedłużyć do dnia 30 września 2024 r. obowiązywanie decyzji o przyznaniu zasiłku pielęgnacyjnego:

1. tylko tych, które były przedłużane na mocy art. 23 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 852 i 1429);

2. czy wszystkich decyzji opartych na orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności, których ważność kończyła się z dniem 31 grudnia 2023 r.;

3. czy też wszystkich tych opartych na orzeczeniach o stopniu niepełnosprawności, których okres ważności upłynął po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed 30 września 2024 r., a jeżeli tak, to czy prawo do zasiłku pielęgnacyjnego należy przyznać z mocą wsteczną np. od dnia 5 sierpnia 2023 r., jeżeli z tą datą nastąpił koniec ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?

Zagadnienie staje się problematyczne z praktycznego punktu widzenia.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX