Czy OPS ma obowiązek przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu art. 17 ust. 1b u.ś.r.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 13 marca 2021 r.

PYTANIE

Sprawa dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego przyznawanego na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 111 ze zm.).

Wnioskodawca złożył wniosek w sprawie tego świadczenia na matkę, która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale bez wskazania, że niepełnosprawność ta powstała przed 18 rokiem życia lub 25 w przypadku nauki w szkole.

Pani wcześniej pobierała specjalny zasiłek opiekuńczy do dnia 31.10.2020 r.; spełniła wszystkie warunki, ale dostała decyzję odmowną ze względu na zapis art. 17 ust. 1b u.ś.r.

Złożyła odwołanie od decyzji. SKO uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazano, że między innymi należy pominąć art. 17 ust. 1b u.ś.r. z uwagi na jego niekonstytucyjność – wyrok TK, a także rozważyć kwestię zbiegu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Czy OPS ma obowiązek przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z pominięciem niekonstytucyjnego przepisu art. 17 ust. 1b u.ś.r. na podstawie wskazania SKO, czy nadal z tego względu powinna być decyzja odmowna?

Czy jeśli odmówimy ponownie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, a Pani się ponownie odwoła, to czy mogłaby na razie pobrać specjalny zasiłek opiekuńczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez SKO?

Czy jest możliwa później wypłata wyrównania świadczenia za okres, kiedy będzie pobierać świadczenia niższe kwotowo, a więc specjalny zasiłek opiekuńczy zamiast świadczenia pielęgnacyjnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX