Czy OPS jest zobligowany do informowania wojewody o nienależnie pobranym świadczeniu wychowawczym za wcześniejszy okres zasiłkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2021 r.
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2020 r.

PYTANIE

Świadczeniobiorca złożył w tutejszym organie wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego.

Następnie okazało się, że pracuje poza granicami kraju. Dokumentacja została przekazana do Wojewody. Świadczeniobiorca nie poprosił u Nas w ośrodku o wstrzymanie świadczeń wychowawczych.

Następnie Wojewoda wydał decyzję odmowną w zakresie przyznania świadczenia wychowawczego, tutejszy organ na podstawie odpowiedniej dokumentacji ma wypłacić świadczenia wychowawcze w wysokości 10 000,00 zł.

Z dokumentacji dostępnej w tutejszym ośrodku wynika, że świadczeniobiorca jest osobą, która nienależnie pobrała świadczenia wychowawcze w latach ubiegłych, kwota 3 000,00 zł (okres świadczeniowy 2018/2019). Nadmieniamy, że wojewoda posiada dokumentację w tym zakresie. Mimo to, nie poinformował Strony o tym fakcie.

Czy OPS ma obowiązek informowania świadczeniobiorcy o nienależnie pobranych świadczeniach, czy my jako organ mamy obowiązek przypomnienia Wojewodzie o sytuacji nienależnie pobranych świadczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX