Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. sprzedaje towar jako dystrybutor o znacznym ryzyku. Towary kupuje od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, która ma jednocześnie 50% udziałów w spółce oraz zasiada w zarządzie tej spółki. Transakcja nie ma na celu unikania podatku, gdyż marża uzyskana na transakcji byłaby taka sama (jeżeli by transakcję realizowała firma osoby fizycznej od początku do końca).

Spółka jako dystrybutor sprzedaje towar dalej do firm, z którymi jest zawarta umowa o znacznym ryzyku. Mechanizm ten tylko chroni osobę fizyczną przed pełną odpowiedzialnością majątkową za kontrakt. Rozumiem, że jest to transakcja powiązana i należy ją wykazać w deklaracji TPR-C dla spółki i TPR-P dla osoby fizycznej.

W przypadku spółki będzie to transakcja "Zakup towarów handlowych od dystrybutora o ograniczonych funkcjach i ryzykach", a w przypadku osoby fizycznej "Sprzedaż towarów handlowych przez dystrybutora o ograniczonych funkcjach i ryzykach". Transakcja ta przekroczy 28 mln zł, ale ponieważ jest to transakcja kontrolowana, gdzie oba podmioty wykazują dochód, obie jednostki będą korzystać ze zwolnienia sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n pkt 1.

Moje pytanie brzmi, czy oprócz ww. deklaracji jednostki te muszą sporządzić i złożyć jeszcze jakieś oświadczenia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?