Czy opracowanie projektu koncepcyjnego podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 30 sierpnia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Polska spółka nabywa od spółki z Francji usługę inżynieryjną polegającą na opracowaniu projektu koncepcyjnego rozbudowy zakładu produkcyjnego (produkcja półfabrykatów). W umowie dotyczącej ww. prac zawarta jest informacja, że usługi świadczone przez firmę francuską w zakresie wszystkich materiałów są przeznaczone wyłącznie dla firmy polskiej i wszelkie korzystanie z wyników prac objętych umową wymaga pisemnej zgody wykonawcy. Po dokonaniu zapłaty za usługę (w wartości nie jest wyszczególniona wartość praw) spółka francuska przenosi prawo do korzystania z wykonanej usługi wyłącznie w celu realizacji w danym zakładzie. Prawo to jest niezbywalne i nie może być rozszerzone do innego projektu bez pisemnej zgody usługodawcy. Polska spółka nie dysponuje aktualnym certyfikatem rezydencji spółki francuskiej. W umowie zawarta jest klauzula że wszelkie obciążenia podatkowe są przenoszone na usługobiorcę.

Czy w związku z tym ww. usługa wchodzi w zakres regulacji podatku u źródła?

Czy w przypadku podlegania pod WHT, uzyskanie certyfikatu rezydencji od spółki francuskiej pozwoli na zastosowanie zwolnienia lub preferencyjnej stawki podatku w oparciu o umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Czy WHT powinien zostać ubruttowiony i polska spółka powinna ponieść jego ekonomiczny ciężar?

Czy w przypadku braku certyfikatu rezydencji podatkowej i podleganiu pod WHT polska spółka powinna zastosować stawkę 20%?

Czy w tym przypadku wartość podatku u źródła stanowi koszty uzyskania przychodów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX