Nowość Czy opodatkowanie w formy karty podatkowej można zmienić na zasady ogólne w ramach preferencji związanej z Polskim Ładem?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej do 2021 r. rozliczał się na zasadach karty podatkowej w jednym z US. Składał terminowo PIT-16A. W 2022 r. z opóźnieniem, bowiem 13.02.2022 r. złożył za pomocą CEIDG informację o zmianie formy opodatkowana na zasady ogólne, zmienił miejsce zamieszkania i siedzibę firmy, przez co zmieniła się właściwość urzędu skarbowego następnie złożył również oświadczenie o wyborze zasad ogólnych na 2022 r. do nowego urzędu. Zatrudnił od lutego 2022 r. zleceniobiorcę. W połowie 2022 r. stary urząd skarbowy upomniał się o brak płatności z karty podatkowej. Podatnik próbował wyjaśniać, pisał pisma, powoływał się na zmiany w Polskim Ładzie. Stary urząd nakazuje zapłatę podatku ryczałtowanego tylko do czerwca 2022 r., jakby akceptując zmianę formy opodatkowania od połowy roku - jednocześnie nie widząc zleceniobiorcy.

Czy w takich okolicznościach, zgodnie z założeniami Polskiego Ładu, możemy podatnika rozliczyć za cały rok podatkowy na zasadach ogólnych - mając na uwadze, ze karta podatkowa jest podatkiem ryczałtowym?

Czy będzie to możliwe dopiero od lipca 2022 r.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX