Czy opłaty, jakie podatnik jest zobowiązany ponieść w związku z rozwiązaniem umowy leasingu, mają charakter odszkodowawczy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jabłoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Klient w 2014 r. zawarł umowę leasingu kapitałowego nie będąc podatnikiem VAT. Nie odliczył więc VAT przy zakupie. W 2016 r. dobrowolnie został podatnikiem VAT (od kwietnia). W tym okresie nie dokonano żadnych zakupów części składowych ani remontowych. Ze względu na niespłacanie rat leasingowych leasingodawca w październiku 2016 r. przejął samochód i doszło do rozwiązania umowy leasingu. W kwietniu 2017 r. klient otrzymał od leasingodawcy rozliczenie, z którego wynika, że kwota 17.000 zł została zaliczona na wartość zadłużenia za przejęty samochód. Leasingodawca nie oczekuje żadnego dokumentu.

Czy ta transakcja powinna być przez klienta rozliczona fakturą VAT jak przy sprzedaży samochodu i powinien zostać z tego tytułu odprowadzony VAT?

Czy można zastosować wtedy procedurę VAT marża?

Jeśli tak, to czy cena sprzedaży (17.000 zł) powinna być przyrównana do ceny zakupu z umowy leasingowej, czy do wartości netto samochodu uwzględniającej amortyzację przypadająca na okres użytkowania samochodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX