Czy opłata z tytułu korzystania pracowników z samochodów służbowych do celów prywatnych powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 kwietnia 2019 r.
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 22 maja 2018 r.

PYTANIE

Pracownicy korzystają ze samochodów służbowych w celach prywatnych. Spółka posiada 2 rodzaje umów na użytkowanie samochodu. Zgodnie z umową nr 1 pracownik jest zobowiązany uiścić opłatę za używanie samochodu do celów prywatnych, opłata naliczana będzie na podstawie zużytego paliwa. Pracownik przedstawia ile przejechał kilometrów prywatnie oraz służbowo w danym miesiącu. Spółka wylicza średnią cenę paliwa na podstawie faktury za paliwo za dany miesiąc. Następnie spółka oblicza średnie spalanie na ilość kilometrów przejechanych prywatnie. Wyliczone litry przemnaża przez średnia cenę i tą wartością obciąża pracownika jako opłata za użytkowanie samochodu w celach prywatnych. Zgodnie umową nr 2 rozliczenie następuje na tej samej zasadzie, z tym, że ustalona jest opłata minimalna. Pracownik ponosi ją wówczas gdy wykaże iż kilometry prywatne były mniejsze od 25% wszystkich kilometrów przejechanych w danym miesiącu. Wówczas opłatę oblicza na tej samej zasadzie co umowa nr 1 tylko przyjmuje się do rozliczenia 25% ogólnej liczby kilometrów z danego miesiąc. Na tę ilość kilometrów jest obliczane średnie zużycie paliwa, które przemnożone przez średnią cenę wyznacza wysokość opłaty za użytkowanie samochodu.

Czy spółka w takich przypadkach (umowa nr 1 i umowa nr 2) ma obowiązek ewidencjonowania obciążeń pracowników na kasie fiskalnej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX