Czy opisany warsztat naprawy mechanicznego sprzętu rolniczego jest instalacją w rozumieniu ustawy Prawo ochrony środowiska?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 września 2013 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do starosty wpłynęło pismo przedsiębiorcy, który informuje, że posiada warsztat naprawy mechanicznego sprzętu rolniczego, wykonuje usługi związane ze sprzedażą, obsługą techniczną (prace serwisowe – wymiana olejów, filtrów, płynów, ogumienia) i naprawą mechanicznego sprzętu rolniczego. Wskazał, że warsztat wyposażony jest w takie urządzenia przenośne jak: wiertarki ręczne, szlifierki, spawarka elektryczna na drut. Zakład nie jest wyposażony w kanał. Prace wykonuje w pomieszczeniu warsztatowym lub bezpośrednio u klienta. Do ogrzewania pomieszczeń biurowych i socjalnych wykorzystuje stacjonarny kocioł węglowy. Pomieszczenie warsztatu ogrzewa nagrzewnicami olejowymi. Hala warsztatu nie ma instalacji wentylacji mechanicznej. Przedsiębiorca, w związku z wątpliwościami z zakwalifikowaniem ww. urządzeń zakładu jako instalacji, zwrócił się do starosty z zapytaniem czy takie wyposażenie zakładu skutkuje koniecznością uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

Czy opisany przypadek można zaliczyć do instalacji w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś.?

Czy starosta jest w ogóle uprawniony do udzielania tego rodzaju odpowiedzi dla przedsiębiorcy?

Jak powinien postąpić organ w świetle przepisów prawa?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX