Czy opisane udostępnienie danych należy traktować jako naruszenie ochrony danych osobowych? - OpenLEX

Czy opisane udostępnienie danych należy traktować jako naruszenie ochrony danych osobowych?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Warkoczyński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

MOPS/GOPS wysyła informacje do urzędu dotyczące faktu, że osoba jest dłużnikiem alimentacyjnym. Pracownik zamiast tylko przyjąć informacje, odpowiada MOPS udostępniając dane osobowe dłużnika, np. czy jest zarejestrowany, czy odmówił propozycji pracy itp. MOPS nie prosił o takie informacje. W art. 33 ust. 5d ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach runku pracy ustawodawca nakazuje korzystanie z elektronicznej wymiany danych pomiędzy PUP a MOPS/GOPS. Jednostki mają zawarte porozumienia o udostępnianie danych osobowych właśnie za pomocą platformy SEPI, dzięki której na zasadzie wniosku o udostępnienie danych osobowych mogą uzyskać powyższe informacje.

Czy takie udostępnienie danych należy traktować jako naruszenie ochrony danych osobowych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX