Czy opisana instalacja do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Do starosty wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów dla istniejącej instalacji do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych na potrzeby budownictwa. Zakład uważa, że istniejąca instalacja nie wymaga uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, gdyż instalacja ta istnieje od 1999 r. (w momencie wydawania pozwolenia na budowę zakład nie uzyskiwał tej decyzji). Zakład nie posiadał nigdy zezwolenia na odzysk odpadów. Czy zakład ma rację? Instalacja składa się z dwóch młynków, kruszarki i dwunastu wtryskarek. Podano moc przerobową instalacji. która wynosi 5,28 Mg/h, co przy trójzmianowej pracy instalacji daje 126,72 Mg na dobę.

Czy starosta może wydać zezwolenie na przetwarzanie odpadów w tej instalacji, czy właściwy jest marszałek województwa? Czy ma tu zastosowanie § 2 ust. 1 pkt 46 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko – dalej r.p.z.o.ś.? Czy zapis dotyczący instalacji do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów innych niż niebezpieczne przy zastosowaniu fizykochemicznej obróbki odpadów dotyczy tylko procesu D9 unieszkodliwiania odpadów? Czy taka instalacja do przetwarzania odpadów o mocy powyżej 100 ton dziennie będzie podlegała pod § 3 ust. 1 pkt 80 r.p.z.o.ś?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX