Czy opinia podmiotu niebędącego stroną w sprawie może być dowodem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 8 września 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 11 kwietnia 2016 r.

PYTANIE

Gmina, jako jedyny posiadacz nieruchomości (cmentarz), złożyła do starosty wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew. Przyczynę usunięcia drzew jest zagrożenie, jakie stwarzają one dla ludzi i mienia. W toku toczącego się postępowania wójt gminy przesłał tutejszemu staroście listę z podpisami mieszkańców wsi, na terenie której znajduje się ww. cmentarz, którzy sprzeciwiają się usunięciu drzew. Ponadto do listy dołączył opracowanie pt. "Opinia ekspercka". Opinia ta, skierowana do wójta, została sporządzona przez mieszkańca ww. wsi (z postawionej na opinii pieczątki wynika, ze jest on ekspertem w zakresie dendrologi), którą to wykonał na wniosek mieszkańców. Z opinii wynika, że przedmiotowych drzew nie należy wycinać, wystarczającym będzie przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyna strona postępowania - właściciel nieruchomości, a tym samym i właściciel drzew - wójt - nie odniósł się ani do listy mieszkańców, którzy nie chcą wycinki, ani do ww. opinii.

Wobec powyższego, czy sprzeciw mieszkańców, jak i dołączona opinia mieszkańca, którzy stosownie do art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - dalej u.o.p. - nie są stroną postępowania o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew, są dla starosty wiążącym dowodem w sprawie?

Czy starosta wydając decyzję powinien odnieść się do przekazanych przez wójta materiałów, czy też je pominąć, bowiem pochodzą one od podmiotów niemających interesu prawnego, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX