Czy opinia KOBiZE wiąże organ właściwy do wydania zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych do powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 5 lipca 2016 r.

PYTANIE

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wystąpiło do starostwa z wnioskiem o wydanie zezwolenia na emisję gazów cieplarnianych z instalacji. Organ, na podstawie art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych - dalej u.s.h.u.e., wystąpił o wydanie opinii do KOBiZE, załączając do wniosku plan monitorowania w wersji papierowej i elektronicznej. KOBiZE wydał opinię negatywną dla przedłożonego planu monitorowania argumentując, że "w Zakładce E, strumień materiałów wsadowych F1, pkt 8.f - dla strumienia głównego zastosowano uproszczenie polegające na zastosowaniu niższych poziomów dokładności dla współczynników obliczeniowych, tj. poziomu 1 dla wartości opałowej i 1 dla wskaźnika emisji, zamiast wymaganego poziomu dokładności 2a. Jako argumentację stosowania niższego poziomu dokładności prowadzący wskazał art. 47 ust. 6 rozporządzenia KE (UE) nr 601/2012 z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie monitorowania i raportowania w zakresie emisji gazów cieplarnianych". Zdaniem Krajowego ośrodka "w przedmiotowym przypadku przejście z poziomów dokładności 1 na poziom dokładności 2a, w celu wyznaczenia wartości współczynników obliczeniowych, nie wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w celu zmiany systemów monitorowania lub metodyki monitorowania stosowanej obecnie w instalacji (...)".

Czy w związku z negatywną opinią z KOBiZE starosta powinien wezwać MPEC do złożenia wyjaśnień i poprawy planu monitorowania i dopiero po wyjaśnieniach wydać decyzję pozytywną?

Czy starosta powinien wydać od razu decyzję odmowną, sugerując się opinią KOBiZE?

KOBiZE w swoim piśmie zaznaczył, że ma obowiązek i kompetencje do wydania opinii jedynie raz w toku postępowania, więc po ewentualnych uzupełnianiach MPEC starosta nie ma możliwości wystąpienia z prośbą o wydanie ponownej opinii.

Co w opisanej sytuacji powinien zrobić starosta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX