Czy opakowania podlegają opłacie produktowej, jeśli producent dostarczający produkt w opakowaniu zostawia produkt u klienta, a... - OpenLEX

Czy opakowania podlegają opłacie produktowej, jeśli producent dostarczający produkt w opakowaniu zostawia produkt u klienta, a opakowanie po wypakowaniu produktu zabiera z powrotem do ponownego wykorzystania?

Pytania i odpowiedzi
Status: Aktualne
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 17 września 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

1.

Firma zakupuje tacki i skrzynki z tworzyw sztucznych, pakuje produkt - w postaci sadzonek roślin - i sprzedaje klientowi. Klient zabiera tylko roślinki, tacki i skrzynki zwraca jako puste do producenta sadzonek. Opakowania są w ten sposób wykorzystywane aż do ostatecznego zużycia.

2.

Firma meblowa zakupuje od polskiego producenta kartony, w które pakuje swoje produkty, produkt sprzedaje klientowi, ale karton wraca do producenta mebli do ponownego wykorzystania przez niego w ten sam sposób.

3.

Producent kawy wypożycza na podstawie umowy opakowania w postaci skrzynek z tworzyw sztucznych (są to zarówno opakowania nowe, jak i używane) od firmy A. Producent pakuje swój produkt w skrzynki, dostarcza klientowi, a klient zwraca skrzynki bezpośrednio do firmy A.

Czy wymienione wyżej opakowania podlegałyby opłacie produktowej, gdyby to producent dostarczający produkt w opakowaniu zostawiał produkt u klienta, a opakowanie po wypakowaniu produktu zabierałby z powrotem do ponownego wykorzystania (do ponownego dostarczenia produktu do innego klienta), a nie klient zwracałby opakowanie do producenta?

Czy dostarczenie produktu w opakowaniu i zabranie opakowania przez producenta, czyli zostawienie u klienta tylko produktu, jest wprowadzeniem produktu w opakowaniu do obrotu?

W sytuacji gdy producent zabiera opakowanie, w którym dostarczył produkt, klientowi nie został przekazany produkt w opakowaniu, lecz sam produkt. Udostępniony został więc sam produkt bez opakowania.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

| Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?