Czy okresowe kierowanie pracownika do wykonywania pracy poza granicami kraju może przybrać formę zagranicznej podróży służbowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Zawadzka-Filipczyk Paulina
Odpowiedzi udzielono: 6 września 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka jest producentem maszyn przemysłowych z siedzibą w Polsce. Nie ma oddziałów w innych państwach. Przedmiotem działalności spółki jest projektowanie, produkcja, serwis tych maszyn. Spółka realizuje kontrakty dla klientów z Polski, UE, krajów trzecich. Zatrudnia na umowę o pracę handlowców, inżynierów, zaopatrzeniowców, montażystów oraz pracowników produkcyjnych. Część pracowników (handlowcy, inżynierowie) w różnym stopniu i na różny okres czasu wyjeżdża do klientów w celu: 1. prezentacji oferty, 2. negocjacji handlowych, 3. audytu maszyny i jej pomiarów do wykonania obliczeń służących do zaprojektowania zmian maszyny - te czynności wykonywane są na etapie zdobywania kontraktu. Natomiast po podpisaniu umowy handlowej wyjazdy do klienta dotyczą poszczególnych faz realizacji kontraktu - do klienta wyjeżdżają inżynierowie, montażyści, pracownicy kontroli jakości, pakowacze w celu: 4. dokonania pomiarów maszyny potrzebnych do wykonania dokumentacji technicznej (cała dokumentacja tworzona jest w siedzibie spółki w Polsce), 5. omówienia specyfikacji technicznych projektu, 6. weryfikacji zakresu dostaw przed wysyłką gotowych elementów, 7. odbioru i kontroli dostaw u podwykonawców spółki przez zaopatrzeniowców i kontrolę jakości, 8. zapakowania dostaw u podwykonawców w Polsce i UE przez pracowników spółki, 9. montażu maszyny u klienta, 10. rozruchu maszyny, 11. serwisu pogwarancyjnego. Wyjazdy trwają od kilku do kilkunastu dni, natomiast montaż i rozruch może trwać kilka tygodni, czasem kilka miesięcy (nawet ok. 6).

Jak kwalifikować wyjazdy pracowników: czy jako podróże służbowe, czy jako oddelegowanie?

Czy wyjazd pracownika w celu realizacji tych samych zadań można inaczej zakwalifikować w zależności od tego czy jedzie wykonać je do krajów UE, czy do kraju trzeciego?

Jakie kryteria są dla spółki najwłaściwsze przy rozgraniczaniu, czy dany wyjazd jest podróżą służbową, czy oddelegowaniem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX