Czy określenie konceptu MSR 18 odnośnie transferu ryzyk i korzyści, ze sprzedającego na nabywcę wynikające z praw własności do dóbr/władztwa ekonomicznego, ma znaczenie w uznaniu transakcji za powodującą powstanie przychodów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jurczyga Maciej
Odpowiedzi udzielono: 5 kwietnia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Rachunkowość prowadzona w oparciu o przepisy MSR/MSSF, ujęcie przychodów zgodnie z MSR 18. Spółka celem zapewnienia stabilności dostaw do klientów oraz utrzymania obligatoryjnych ilości magazynowych (wymóg prawny) musi dokonywać regularnych zakupów towarów, które następne są odsprzedawane w tych samych ilościach i po tej samej cenie do uprzedniego nabywcy. Co istotne wszelki zakup towarów najpierw odnoszony jest w rachunek zysków i strat, po czym poprzez konto zmiany magazynu, koszt korygowany jest do wartości przypadających na dany okres. Podmiot odsprzedaje towary te same lub co jest regułą, towary podobne/identyczne. Nie ma tytułu do kompensowania wzajemnych należności i zobowiązań. Pytanie dotyczy szczególnie punktu - "12 Jeżeli dobra lub usługi są wymieniane, w drodze zwykłej wymiany lub za pomocą transakcji typu "swap", na dobra i usługi o podobnym rodzaju i wartości, wymiany takiej nie uznaje się za transakcję powodującą powstanie przychodów. Sytuacja ta ma często miejsce w przypadku towarów takich, jak ropa naftowa lub mleko, gdy dostawcy wymieniają zapasy w różnych miejscach, aby zapewnić terminowe zaspokojenie zapotrzebowania na te towary w danym miejscu."

Czy w takiej sytuacji przychód należy skompensować z kosztami i wykazać w kosztach?

Czy określenie kluczowego dla MSR 18 konceptu transferu ryzyk i korzyści, ze sprzedającego na nabywcę wynikające z praw własności do dóbr/władztwa ekonomicznego, ma znaczenie w uznaniu opisanej transakcji za powodującą powstanie przychodów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX