Czy odwołanie jednego tylko stanu (stanu epidemii COVID-19 i wprowadzenie w jego miejsce stanu zagrożenia) spowoduje wygaśnięcie orzeczeń?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 15 maja 2022 r.
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2022 r.

PYTANIE

Czy w przypadku planowanego odwołania stanu epidemii, ale utrzymania stanu zagrożenia epidemiologicznego, orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych będą zachowywać ważność (na podstawie ustawy "covidowej")?

Innymi słowy, czy odwołanie jednego tylko stanu (stanu epidemii COVID-19 i wprowadzenie w jego miejsce stanu zagrożenia) spowoduje wygaśnięcie orzeczeń?

Zgodnie bowiem z art. 15h ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1842 ze zm.) orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

1. upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 7 marca 2020 r.) pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;

2. upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (tj. od dnia 8 marca 2020 r.) zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX